Metoda nauki

Każda osoba, niezależnie od tego, czy zaczyna naukę od zera, czy ją kontynuuje, chce mówić w języku obcym ze swobodą, bez skrępowania i uporczywego sprawdzania w głowie czy użyłem właściwego słowa lub czasu. Intencją mówiącego jest bycie zrozumianym, a to najłatwiej osiągnąć, jeśli wierzymy we własne kompetencje.

Te kompetencje językowe – czyli np. swobodę w mówieniu po angielsku lub hiszpańsku – można nabyć mozolną wieloletnią pracą lub skrócić ten czas dzięki zastosowaniu odpowiedniej metody nauki, właściwie zaaranżowanego środowiska i odpowiedniego wsparcia prowadzącego.

Nazywam się Ola Janik i na moich kursach uczę angielskiego i hiszpańskiego metodą bezpośrednią, tak by moi kursanci aktywnie uczestnicząc w nauce, nabywali biegłość językową odpowiednią do ich poziomu.

Skuteczna nauka języka jest możliwa, jeśli ma się do tego właściwe podejście. Przez lata nauczania sprawdzałam różne sposoby pracy z kursantami.

Odkryłam, że najtrwalsze efekty uzyskują dzięki zastosowaniu 3 istotnych czynników:

  • metody bezpośredniej,

  • technik wspomagających

  • systemu powtórek.

Zalety metody bezpośredniej (The Direct Method)?

Język obcy przyswoisz najbardziej efektywnie wówczas, gdy będziesz go aktywnie stosować, a na moich zajęciach będziesz się komunikować w języku obcym od pierwszych minut lekcji. Metoda bezpośrednia zakłada minimalizację użycia języka ojczystego na rzecz komunikacji bezpośrednio w języku obcym. Mówienie w języku obcym zajmuje większość czasu (nawet do 80%), co ostatecznie prowadzi do przełamania bariery językowej i nabrania śmiałości w mówieniu. Nie obawiaj się tego, jeśli dopiero zaczynasz naukę języka, zaryzykuj i sprawdź, jak to będzie w Twoim przypadku. Zobacz, jakie kursy oferuję aktualnie.

Kolejność przyswajania materiału odbywa się w sposób naturalny jak u dziecka: uczeń najpierw słucha, następnie mówi, a na końcu czyta i pisze. Na lekcjach najpierw wprowadzam nowe pojęcia a następnie ćwiczę je z uczniami w formie serii pytań i odpowiedzi. Nie czekam biernie, aż słuchacz sam odpowie na pytanie, ale cały czas pomagam w udzieleniu jak najlepszej językowo odpowiedzi. Dużą uwagę zwracam na swobodę prowadzenia dialogów w parach.

Na zajęciach największy nacisk kładę na płynną komunikację, przyswajanie nowego słownictwa oraz poprawną wymowę. Gramatyka jest w metodzie bezpośredniej narzędziem do celu a nie celem samym w sobie. Celem nauki natomiast jest umiejętność wyrażania siebie w swobodnej rozmowie oraz myślenie bezpośrednio w języku obcym (zaprzestanie tłumaczeń na język ojczysty).

Jak prowadzę zajęcia metodą bezpośrednią?

W pierwszej części zajęć powtarzany jest 3-7 ostatnich lekcji (tempo jest uzależnione od przyswajania materiału przez grupę). W drugiej części zajęć wprowadzany jest nowy materiał. Zarówno powtórka jak i nowy materiał ćwiczymy w formie kontrolowanego dialogu. Natomiast nowy materiał ćwiczymy za pomocą pytań z podręcznika. Przy powtórce tworzę również dodatkowe pytania do ćwiczonego materiału, aby uczeń mógł przećwiczyć przerabiane zagadnienia w różnych kontekstach. Od czasu do czasu na lekcjach pojawiają się ćwiczenia pisemne podsumowujące ustnie przerobione wcześniej zagadnienia leksykalno-gramatyczne.

Co możesz robić poza lekcjami?

Korzystając z kursów prowadzonych Metodą Bezpośrednią, masz dostęp do platformy online, która zapewnia dodatkowe możliwości ćwiczenia materiału z podręczników, oraz do nagrań, których można słuchać w dowolnym czasie (np. jadąc samochodem).

Zachęcam też, by zapoznać się z zakładką DO POBRANIA, gdzie można znaleźć ciekawe strony do rozwijania swoich umiejętności językowych.

Umów się na konsultację, by sprawdzić, jak pracuję i znaleźć dla siebie miejsce w grupie kursowej języka angielskiego lub hiszpańskiego? Zadzwoń: +48518 08 08 02.

Co oferuję na kursach języka angielskiego i hiszpańskiego? 

Kursy językowe w Linguazinga to:

  • regularnie nowe porcje wiedzy i narzędzi, które możesz od razu przećwiczyć,

  • sprzyjająca koncentracji i nauce atmosfera,

  • docenianie sukcesów,

  • mnemotechniki utrwalające zdobytą wiedzę,

  • pozytywna energia.

Dzięki temu łatwiej się uczysz, szybciej oswajasz się z językiem, budujesz dobre nawyki w nauce języka angielskiego. Umów się na konsultację lub sprawdź zakładkę KURSY i wybierz odpowiedni dla siebie.